Editorial

Vážený čtenáři,

jistě jste si všiml, že v našem jazyce schází časopis, který by se širokou filosofickou a společensko-vědní perspektivou nepředpojatě, odborně a přitom čitelně, zamýšlel nad zásadními tématy současnosti. Už tomu tak není. Tímto prvním číslem Vám představujeme revue ERGOT. S pomocí etymologického a botanického slovníku Vám jistě bude zřejmé, proč jsme našemu záměru dali tento název. Chceme chápat, ne zjednodušovat. Chceme být ostří a podnětní. Nechceme „zahltit trh“, protože jsme si vědomi významu dávkování.

Naší inspirací je někdejší tradice činnosti časopisu ERGO, vydávaného na Katedře společenských věd Pedagogické fakulty UJEP. Tandem pořadatelů určených redaktorem časopisu dvakrát do roka uspořádal tematické symposium, jehož tradičně přátelsky otevřený duch přitahoval pozornost zajímavých autorů a diskutérů. Neostrá disciplinární vymezenost, vyzývavá témata a formální nadhled spoluurčovaly povahu činnosti časopisu, určitá míra vázanosti na ústecký region pomáhala udržovat její kontinuitu. Někteří šťastlivci ochraňují své archivní exempláře čísel Provincie a periferie, Společná řeč, Filosofie jako způsob spirituality, Veřejný prostor, Marx – životnost iluze? a dalších, vydávaných nejprve v malém nákladu tiskem, později na CD.

Toto číslo jsme věnovali tématu filosofického textu. Ve výzvě autorům jsme uvedli několik otázek: Jak se pozná filosofický text? Proč se jím zabývat? Není plodem samomluvy? Jak ho číst? Co s námi může udělat? Jaký nabízí užitek? Má význam pro společenské vědy? Má budoucnost? Můžeme se bez něj i obejít? Výzva oslovila autory, jejichž příspěvky přes poměrně odlišná teoretická východiska a metodické přístupy vykazují více či méně zřetelný soulad záměru. Prizmatem otázky po smyslu a povaze specifik filosofické literatury usilují předložené texty o porozumění funkci filosofie v životě jedince a společnosti. Příspěvky tohoto čísla mají formu odborné studie. (Výjimka potvrzuje pravidlo.) Dalšími čísly se snad více přiblížíme naší představě revue, poskytující prostor i autorům, které přísné normy vědecké práce nesvazují.

Ať Vám následující stránky přinesou inspiraci a máte dostatek klidu k tomu, abyste mohl ke své spokojenosti promyslet téma zprvu snad odlehlé a zdánlivě irelevantní. Pokud Váš zájem o revue setrvá, můžete se zhruba za půlrok těšit na další číslo, tentokrát na téma revoluce. A potom na téma reformace, takový už je tento rok. Máte-li zájem u nás publikovat nebo se zúčastnit našich symposií, potřebné informace najdete na zadní obálce.

                                               Za redakční radu

                                                                                  Hynek Tippelt

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s