Úvodník

Vážený čtenáři,

otevíráte čtvrté číslo severočeské filosofické revue. „Vycházíme“ tentokrát jen s krátkou prodlevou. Pro srandu andělům jsme se podřídili rytmu dějin, a když už „se“ minulé číslo věnované tématu reformace zveřejnilo téměř náhodou na svátek magistra Jana Husa, přišlo nám podnětné využít některé z nabízejících se výročí i pro vydání tohoto čísla. Jeho pojícím tématem je Evropa. V souladu s naším očekáváním lze v dosavadním sledu témat jednotlivých čísel časopisu dešifrovat co do záměru redakce nepochybně nevědomou melodii, jejíž smysl rádi ponecháme Vaší budoucí interpretaci.

Předkládáme Vám pět tematických studií. Petr Bláha zvažuje „návrh“ Oswalda Spenglera „vyškrtnout Evropu z dějin“. Jiří Hoblík analyzuje příběh o únosu foinické princezny Európy. Hynek Tippelt představuje pojem konceptuální moci v jeho aplikaci na diskuzi o Evropské unii a euroskepticismu. Daniel Štěpánek srovnává výklad evropských dějin Georga Hegela s jeho kritikou od Ladislava Hejdánka. Martin Šimsa si klade otázky, zda se nacházíme v srdci, či na periférii Evropy, odkud toto rozlišení pochází a k čemu lze použít.

Mimo téma publikujeme další čtyři příspěvky. Sofiya Valeeva pojednává rozdíl náboženského fundamentalismu a terorismu, mapuje situaci na poli jejich neurobiologického výzkumu a upozorňuje na možné využití teorie masových hnutí Erica Hoffera pro jejich interdisciplinární intepretaci. Lucjan Klimsza analyzuje koncepci dějin v pozitivistické filosofii Augusta Comteho. Jan Černoch ve své recenzní studii knihy rozhovorů Stanislava Komárka a Zdeňka Neubauera interpretuje charakteristiky tzv. eremiálních (pouštních) a hyletických (lesních) kultur. Tippelt nastiňuje obraz současného stavu vzdělanosti a zdůvodňuje, proč a s jakou podporou vzdělanosti přestat.

Všechny zahrnuté texty jsou recenzované obvyklým systémem peer-review. Následující číslo, které věnujeme tématu sebevražda, vyjde začátkem příštího roku. V listopadu na toto téma pořádáme symposium. Máte-li zájem u nás publikovat nebo se zúčastnit našich symposií, potřebné informace najdete na zadní obálce.

Inspirující čtení za redakci přeje

Hynek Tippelt

Reklamy

1 komentář: „Úvodník

  1. Pingback: ERGOT Č. 2/2018 | ergot

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s