válka v nás

Petr Babka[1]

PetrBabka@seznam.cz


válka není jenom něco kolem nás, nejlépe co nejdál od nás – v africe, asii nebo sovětech. a není to jenom něco, kde se míhají samopaly, letadla, oštěpy a tříštivé bomby. válka je především v nás (to jest: pro nás je hlavní, že je v nás), a to v mnohém ohledu. jednotlivé aspekty ovšem samozřejmě, ba přirozeně tvoří organický celek. (koneckonců člověk je organický, nemoc je organická, i válka je organická.)

bod 1. vnější, historické války jsou jednou, a nikoli nejmenší, z příčin našich útrap, tj. duševních a tělesných bolestí, tuh, závislostnosti, nemocí a předčasné nebo nevlastní (tj. nedožité, nepřipravené) smrti. z válek si většina z nás nese transgenerační zátěž (jiní tomu říkají zátěž karmická). u nás v čechách, jakkoli si to mnozí příliš neuvědomují, si neseme zátěže především z tzv. 1. světové války, mnohem více než z války druhé. 1. válka tragicky zasáhla snad každou rodinu.

(– příklad zmrzačeného děda a pokračování.) protože je člověk organismus, tedy uspořádaný celek (jenž je víc než souhrn částí, připomínám), projevuje se každé poškození analogicky na všech jeho úrovních (od úrovně struktury a funkce jednotlivých buněk až po úrovně duševní, duchovní a mezilidské; mimochodem duchovní = nelidské). můžeme tedy s úspěchem a prospěchem (pro sebe jako jedince, neboť jiný prospěch vposledku nemá smyslu a není prospěchem ani pro celek) – tedy můžeme s prospěchem hledat, nacházet, promýšlet a prožívat TYTÉŽ struktury narušenosti na všech svých úrovních. tolik k tomu prozatím.

bod 2. jak je z toho některým zřejmé, jsou vnější války mj. důsledkem vnitřních válek, o nichž jsem právě hovořil. rozuměj, kdo můžeš.

bod 3. ale ještě tu máme onu známou odvěkou válku živlů, věčný boj protikladů! všichni staří (jak se říkávalo) o ní přece mluvili. je-li tahle válka odvěká a je-li každý z nás určitou sestavou elementů – k čemu potom ty řeči o traumatizacích našich nemrtvých předků? a není bezpodstatnou veškerá diskuse o tom, jestli je válka dobrá či špatná, jestli je ta která válka spravedlivá nebo mravná nebo obranná nebo útočná nebo jaká?

bod 4. ano, závěr musí znít: válka je nutná. proto se vede jinými prostředky

a způsoby, jakmile se ustaví situace neválčení navenek. v posledních dvaceti letech jsme ohromenými svědky války celosvětových rozměrů, která je válkou nového typu. jednak je to válka proti člověku vůbec, jednak je horko-studená, jednak se v ní užívá mj. nebývale zjemnělých prostředků – slovo prostředek je zde zcela na místě: místo tupého tanku inteligentní telefon! (krunýřů přibývá na lidské straně.)

to vypadá smutně, což? a proto

bod 5. východisko: připomínám to, o čem jsem mluvil v bodě 1., a dodávám:

miluj sebe sama!

– předpokládám diskusi, neboť takové doporučení zní jistě leckomu jako provokace.

 

[1] Mgr. Petr Babka, alma mater: FF UK, katedra filosofie, korespondence: PetrBabka@seznam.cz.

1 komentář: „válka v nás

  1. Pingback: ERGOT Č. 1/2019 | ergot

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s